Bali harmoonia ja hullus

Bali saart mainides joonistub enamuse ajusagarate vahele pilt paradiisisaarest, lopsakatest palmidest ning inimtühjast rannast, mille märjale liivale vaid nemad oma armsamaga suured ja sügavad jalajäljed jätnud. Loodan, et käesolev blogi seda päris must-valge saare taiesega ei asenda. Ehk muudab värvigamma lihtsalt mõnevõrra… KIRJUMAKS!

Tere, Šokk! Kultuurišokk

Lootusrikkalt süstemaatilisest ja reegleidjärgivast Euroopast idamaise Bali unistuse poole teele asudes, võib paljusid jumalate saarel maandudes kerge kultuurišokk tabada. Mina, tagasihoidliku blogi looja, olin oma, nüüdseks hetkeks abikaasalt, meie tutvumise esimesest päevast saati kuulnud, kui imeline saar on Bali. Liialdamata- meie esimese ühise palju kiidetud saare külastuse ajaks oli ta mulle, poisiliku õhinaga, tõenäoliselt ligi 586 põhjust toonud, miks Bali on parim koht, mis sellele maamunale loodud.

Kui kogu Bali saar peaks olema turundusjuhi otsingul, siis usun, et mu abikaasa on sellesse rolli sündinud.
Igatahes, olin oma esimese Bali külastuse eel ka ise üks eelmainitud tegelastest, kes loonud enda peas Picasso-väärilise pildi eraldatud rannast, üksikust, pisut maa poole kaardus palmist ning ebamaiselt sinisest ookeanist.

Ära heida meelt!

Kõigile, kes nüüd minu kurjakuulutavat tooni tabades on kiiremas korras Bali reisiplaane muude vastu vahetama hakanud- STOPP! Jah, see kõik ootas mind seal ka ees ja pärast kolme Bali külastust, võiksin vabalt olla vähemalt Bali saare turundusjuhi abi, kuid arvan, et kõik saare külastajad, saaksid veelgi parema reisikogemuse, kui enne teeleasumist teaksid pisut rohkemaid Bali nägusid, kui vaid üks supermodelli vääriline ilme.

Et Bali hoiab minu südames vägagi erilist kohta, on selleteemalisi postitusi siin blogis veel mitmeid oodata. Esmalt annaksin aga edasi põhitõed, mida iga imelise saare külastaja enne kohale jõudmist võiks teada.

Mida Balil mitte teha?
1
Ära mitte kunagi (ja ma mõtlen MITTE KUNAGI) vaheta raha Bali tänavaäärsetes imehea kursiga rahavahetusputkades. See ütlus “liiga hea, et tõsi olla”, leiutati kusjuures just Bali saare taoliste putkade ja sealsete vahetuskursside kohta. Fakt. Okei, ehk mitte fakt, aga tõsi igal juhul.
Enne, kui mina oma teise poolega neile Houdini-laadsetele telleritele jälile jõudsin, saime petta rohkem kordi, kui siin blogis kõigile sooviksin tunnistada. Raha tasub koha peal vahetada VAID autoriseeritud punktides ja siinkohal ei pea ma silmas neid tee-seda-ise projekti vendi, kes oma kahtlase hüti külge sildi “authorized” on riputanud. Legaalsed punktid näevad välja korralikumad ja pettureid on kerge ära tunda kahe tüüpnäitaja järgi: 1. Nad uurivad, millises hotellis sa peatud (sest neil kurjamitel on hotellipersonalide hulgas käsilased, kes su toast ise endale jootraha võtavad). 2. Kui nad on sulle raha leti peale lugenud ja sina oled selle omakorda üle lugenud, küsivad nad raha enda kätte tagasi. Ja nüüd läheb mustkunstiks! Sina lähed putka juurest minema, muhe naeratus näol, sest oled ju ikkagi IMELISE kursiga raha vahetanud ja telleri muheda naeratuse taga peitub teadmine, et mingi musta maagia abiga, on sinu perfekstionistlikult ülekontrollitud rahapatakast paarmiljonit ruupiat vähemaks jäänud. Habraka-dabra!
2
Ära loobi prügi maha. Vaatamata sellele, et saare püsielanikud seda hiiglasliku jäätmekäitlusjaamana kohtlevad, ei pea teised seda tegema. Jah, mõnikord tähendab see, et kõnnid oma maaaailma parima värske mahla topsiga kilomeetri, enne, kui Bali sind mõne prügikastiga õnnistab, kuid püsi tugevana! See on seda väärt.
3
Ära mine elevandisõidule. Palun. Ära. Mine. Piisab sellest, kui näed imearmsat Dumbot jõhkra, parimal juhul kolmemeetrise, roostetanud raudketi külge aheldatuna, kui saad aru, et lõbusõitude taga on peidus karm loomapiinamine. Käesolev blogi sind sellisel seiklusel toetada ei saaks.
4
Ära lase suvalistes söögi-/joogiputkades oma joogi sisse jääd panna. Kui sind just nädalaid krooniline kõhukinnisus pole vaevanud. Viimasel juhul- lase hea maitsta! Kuid nõrganärvilistele ei soovitaks.
5
Ära ole kangelane, kes kohalikega võidu vürtse näost sisse ajab. Kui sul on olemas limaskestad ning armastad tunnet, et su sisikond, huuled, nägu, hambad ei põle, siis ehk tasub proovida n-ö turistiversioone kohalikust kulinaariast. Maitseelamused sama imelised, kuid jätavad sulle siiski võimaluse ka edasises elus mõne toidu maitset tunda.
6
Ära ole liikluses tossike. Kui soovid teed ületada, siis lähtu esivanemate loogikast- vaata enne mõlemale poole teed. Balil pea aga meeles, et keegi sulle niisama teed andma ei hakka. Seega, kui näed avaust autoga/rolleriga kokkupuute vältimiseks, siis see ongi sinu võimalus kandadele valu anda ja üle lipata. Viisakat auto-/rollerijuhti ootama jäädes veedad tõenäoliselt kogu puhkuse ühel pool teed.
Aga ole mureta! Kohustustega kaasnevad ju alati ka õigused. Nii ka meie blogis. Jätkame soovitustega, mis soojemad, kui hommikune Bali saare rannaliiv!
Mida balil teha?
1
Külasta kohalikke templeid ning naudi Kecak’i tantsu maalilises Uluwatu templis, saatjaks imepärane päikese loojang.
2
Naudi oma elu romantilisimat õhtusööki Jimbarani rannas. Kas või üksi. See on seda väärt! Lisaks enneolematule toidukogemusele saad tõenäoliselt Bali kohalike muusikute esituses nautida ka mahedat serenaadi.
3
Roni Mt. Baturi otsa. On raske ette kujutada kaunimat päikese tõusu, kui selle vulkaani otsast selge ilmaga. Saad vinge vaate ka teistele saare vulkaanidele. Rännak eeldab küll umbes kella ühe paiku hotellist teele asumist ning, sõltuvalt vandersellide füüsilisest vormist, ühe- kuni neljatunnist mäkke ronimist pilkases pimeduses, kuid ajaloolise Instapildi nimel ju ikka? Või et kangelasteost hiljem blogis kirjutada? Või siis tõelise eneseületuse ning kauni vaate nimel? 
4
Naudi Bali elanike soojust ning pööraseid kokteili- ning gastronoomiaelamusi. Kohalike saare asukate sõbralikkus ning kuum päike sulatavad ka kõige karmima põhjamaise südame! No ja mis sobiks hea tuju kõrvale paremini, kui litšimartiini ning grillitud homaar? Nämmi…
5
Loe ka edasisi Bali-teemalisi postitusi, selles tagasihoidlikus blogis, et saada ülevaade parimatest peatuspaikadest. Bali saarel leidub ideaalseid piirkondi nii vaikuse ja idülli armastajatele, kui suurematele peoloomadele. Samuti kirgilikele rannapuhkuse austajatele ning džungliseikluse otsijatele.
Aa! Ja pühi nüüd see grillitud homaaridest ja litšimartiinidest inspireeritud ila suunurgast ja kiika meie reisipakkumisi! Meil on ju ainult üks elu ja terve maailm avastamiseks!
Sulle võib meeldida ka…

Jäta kommentaar

10 − ten =

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.